IMG20200818104742.jpg
KAPAĞIMIZDA VE AY BAŞLARINDAKİ HEP KULLA

"MUTLULUK AJANDASI PROJESİ" nasıl ortaya çıktı; 

UZM. KLİNİK PSİKOLOG EDA GÖKDUMAN KİM ?  

5. Başlık

19 Mayıs Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olup , bana her şeyi öğreten psikiyatrist doktor Orhan Aykanat ile çalışmaya başladım. üzerimde çok büyük emekleri var. yüksek lisansa girme çabalarındayken yolum onunla kesişti. bana, bu meslekte herşeyi "0" öğretti. işimdeki disiplini, ayrıntıyı, özeni.. bir danışanı ruhsal olarak izlemeyi, ona nasıl yaklaşmam gerektiğini. ...

 

yüksek lisansta  almam gerekenden çok daha fazlasını onun sayesinde deneyimledim. sonrasında gelişim üniversitesinde  klinik psikoloji yüksek lisansımı tamamladım tabi ki ama; bu meslekte uygulama yaparak ilerlemek, her seansta her bireye özel değişen duyguları, davranışları, yaşam öykülerini uzman bir psikiyatrist süpervizorlüğünde  izlemek, gelişerek ilerlemek  çok önemli.

 

minnet duyduğum ve adını her zaman gülümseyerek andığım sevgilı uzm.psikiyatrist dr Orhan Aykanat hocama teşekkürler..

2001 yılında ilk mezun olduğumda bana bu yolda inandığı, güvendiği ve çok şeyi öğrettiği için..

 

büyüdüğüm şehir samsun'la olan yolculuğum izmirle devam etti. alsancak gibi çok keyifli bir yerde özel Altınordu hastanesinin psikoloğu olarak çalışmaya başladım. Uzman Klinik psikolog ali erişti, uzman psikiyatrist hüsnü uçar, arkas holding kurum hekimi hakan toksöz, ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYATRİSTİ ÖZLEM ÖZCAN,ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYATRİSTİ İSMAİL YAVAŞ İLE ÇOCUK VE YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ ALANINDA KLİNİK ÇALIŞMALARIMI GELİŞTİRDİM. YALNIZ  YAŞAM DENEYİMİMİ İLK KEZ KAZANDIĞIM, FAZLASIYLA OLGUNLAŞTIĞIM İZMİRLE 3 YIL SONRA VEDALAŞARAK, DOĞDUĞUM İSTANBUL İLE MACERAM BAŞLADI:) 

uzm. psikiyatrist dr muharrem yaman ile tanıştım. deneyimleriyle istanbul için bana bir yol çizdi ve hala birlikte çalıştığım uzm. dr kazım taşcıoğlu ile birlikte çalışmama vesile oldu.. işine aşık olan ve mesleği bir o kadar ona yakışan Çocuk ve ergen psikiyatristi gökçe küçükyazıcı ile birlikte güzel projelere imza attık. uzm. psikiyatrist murat dizdaroğlları süpervizörlüğünde d psikiyatri merkezinde mesleğime devam ediyorum.

niçin bu kadar doktor ismi yazdığımı merak etmişsinizdir. bu meslekte ekip ruhu ile çalışmak, psikiyatristlerin  gözetiminde ilerlemek çok önemli. insan ruh sağlığından bahsediyorsak; bu süreci insan fizyolojisi, beyin yapısı ve psikolojisi ile yürütmek gerekli. Terapi sürecinde kişi ilerlerken bazen terapinin yetersiz kaldığı anlar vardır, işte bu anlarda psikiyatristlerin vereceği destekle bu güç gerçekleşir ve ilerleme  hızla desteklenir. psikolojik olarak toparlanma sürecinde terapi süreci + gerektiğinde, gerektiği düzeyde ilaç  desteğiyle başarı olasılığı  her zaman çok yüksektir.ben de bu disipline inandım ve birlikte çalıştığım uzmanlarla bu yaklaşımı uyguladım.

2009 yılında turkcell global bilgi ile yollarımız kesişti. hala.. tüm çalışanlarıyla birlikte devam ediyoruz. çalışana mutluluk veren  ve motive eden farklı projelere imza atıyoruz. İş yeri psikoloğu olmak; çalışanın özel yaşamı ile iş yaşamını birlikte başarılı bir şekilde yürütmesine destek olmaktır. 10 yılı  güzel hikayelerle devirdik, şimdi daha nicelerine:))

şimdi geliyim mutluluk ajandasının hikayesinin nasıl başladığına...

2013 yılında evde keyifle film izlerken; bir anda aklıma bir fikir olarak düştü:) .. gün içinde kişiye mutlu olmayı hızlıca hatırlatacak birşeyler yapmalıyım diye düşündüm. yalnız bu bir kitap asla olmamalıydı. daha hızlı bakıp geçebileceği, gün içindeki yoğunluğunda kolay kullanabileceği, zamanını çok almayan, üşenmeden, sıkılmadan, ertelemeden kullanabileceği pratik bir şey olmalıydı. onu bir bir iki kullandıktan sonra kenara koymaması için; her gün elinin altında olabilecek, eğlenceli, dikkatini çekebilecek bir şey olmalıydı.

 

önce; her güne bir mutlu kağıt mı yapsam, sonra bu bir takvim mi olsadan yola çıkarak ilk tasarımlarımı oluşturdum. akşam fikrimi heyecanla eşimle paylaştım.( kendisine bu projeye o günlerden inandığı için teşekkür ediyorum..) .ertesi gün Turkcell global bilgide başarılı bir yönetici olan dilek hanımın "biz çok ajanda kullanıyoruz, ajandasız yapamayız sen bu projeyi bir ajanda olarak tasarla daha çok işimize yarar." -harika önerisiyle- mutluluk hatırlatma defterim bir ajanda halini aldı:)) yine o günlerden sevgili dr. arzu Kıroğlunun projemle ilgili bana yansıttığı güzel enerjisini anmadan geçemeyeceğim.

mutluluk ajandası;

 

kişiye mutlu olması için; kısa/basit/kolay aklında tutabileceği  hatırlatmalar yapar. beynin yaratılış olarak -yaşamdaki olumsuzluklara daha fazla takılma- gibi bir özelliği vardır. kişinin beynini daha fazla olumlu düşünme ve hareket etme yönünde eğitmesi  gerektiği için, mutluluk ajandası kullanıcılarının yaşamında bu görevi üstlendi.

 

hepimizin hayattan bazı istekleri var ve bunları gerçekleştirmek istiyoruz. çünkü gerçekleştirdiğimizde mutlu olacağız. işte bu hedeflere ulaşmak için; doğru şekilde hareket etmeli , bu hareketi bize sağlayacak olan enerjiyi(motivasyonu) kendimizde sağlamalıyız. bazı insanlar bu iç motivasyona sahiptir, bazı insanlar ise kolay motive olamaz ve bir olumsuzluk karşısında takılı kalır enerjilerini düşürürler. mutluluk ajandasıyla  gün içinde motivasyonlarını yüksek tutmak için basitçe neler yapabileceklerini öğrenmelerini sağlamak istedim. iste!..mutluluk ajandasındaki tüm mutlu sözler, mutlu işaretler böyle doğdu.

mutluluk ajandası neden bir kitap değil de ajanda olarak hazırlandı diye merak edenler oluyor. bunun da bilimsel bir nedeni var aslında. kendini gün içinde yaşadığı bir olaydan dolayı iyi hissetmeyen bir kişinin psikolojisini göz önünde bulundurmam gerekliydi. bu kişlerin azalan dikkati nedeniyle bir kitabı odaklanarak okuması oldukça güçtür. işine yarayacak önemli kelimeleri seçmek zorlaşacağı için mutluluk ajandası gibi basit ve onun dikkatini toparlamasına yardım edecek tasarımlarla dolu renkli, eğlenceli içeriklerin varlığı onun için önemliydi.

 

mutluluk ajandasında uzun anlatımlar yok,  mutlulukla ilgili her bilimsel bilgi net, kısa, akılda kalıcı. 

kişiyi harekete geçiren her ödev kolay uygulanabilir ve eğlenceli.

Gün içinde enerjisi düşen, biraz yorulan, morali bozulan herkesin -işine hızlıca yarayan özelliklerde- mutluluk ajandası.

mutluluk ajandası kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli şey; mutluluk ajandasının bir öneri niteliğinde kişiyi gün içinde motive etmek ve iyi hissetme becerilerini geliştirmesini destekleklemek amacıyla hazırlanmış olmasıdır.

bir uzman tarafından hazırlanmış olsa da; asla tedavi amacı içermemektedir. 

Terapi; çok farklı bir süreçtir ve kişiye özel olarak yürütülür. 

mutluluk ajandası; hikayesine başladığı 2013 yılından itibaren 100 binden fazla kullanıcıya ulaştı. d&r, nezih kitabevi, remzi kitabevi, Barker gibi birçok noktada satışa sunulmasının yanında iş yaşamında çalışanların iyi hissetmesine yardımcı olmak, iş yaşamdalarında hedeflerine ulaşmaları için onları motive etmek için çalışan hediyesi olarak Turkcell, koç holding, LCW, ptt, garanti bankası, tat gıda gibi birçok firmada kullanıldı.

 

mutluluk ajandası sevdiklerinize verebileceğiniz en faydalı hediyelerden biridir. 

unutmayın; o mutlu olursa siz de mutlu olursunuz:)) 

eşinize, çocuğunuza, çalışma arkadaşınıza, dostunuza mutluluk ajandasını hediye ederek onun biraz gülümsemesine yardımcı olabilirsiniz. Mutluluk ajandasını 12 yaş üstü herkes rahatlıkla kullanabilir.

mutluluk ajandası ile ilgili en büyük heyecanı yaşadığım dönem; Unicef türkiye için; belarto a.ş ile birlikte Unicef mutluluk ajandasını hazırlamak oldu. Cenevre'de projemiz onaydan geçti ve Unicef türkiye'de ihtiyacı olan çocuklara katkı sağlamak üzere satışa sunuldu. 

mutluluk ajandasındaki her bilgi, her şekil, her renk, her tasarım bilimsel bir temelle benim kontrolümde geliştirildi.  tatlı tasarımcım öznur uzaklardan özenle baskıya hazırladı. baskı süreçlerimdeki yoğun heyecanımı cengiz bey çekti:)

mutluluk ajandası ; beyni mutluluk konusunda eğitiyor.. mutlu olmayı bilimsel olarak size öğretiyor..

olumlu düşünme becerilerinizi geliştirerek daha doğru davranış alışkanlıkları geliştirmenizi destekliyor.

Bir şeyi -iyi öğrenmeniz- için; onu tekrar etmeniz gerekir.

Bu nedenle; mutlu bilgiler her gün mutluluk ajandasında farklı şekillerde tekrar eder. 

kişinin; kendisi ve yaşamı üzerinde bir farkındalık geliştirmesi çok önemlidir. mesela; her gün nasıl hissetttiğinin, iyi olup olmadığının farkında olması. mesela; isteklerine( hedeflerine) ulaşmak için doğru yolu izleyip izlemediğinin farkında olması, mesela onu yoran, engelleyen, üzen hangi şeyler kendinden kaynaklanıyor bunu görmesi, bunları  değiştirmek için harekete geçmesi gerektiğinin bilincinde olması..

mutluluk  ajandası; bu aşamada da kişiye yardımcı olur. -yani; seni sana hep hatırlatır.- iyimisin? eğer iyi değilsen, gücün biraz azalmışsa  bunun normal olduğunu  (bilimsel olarak) sana hatırlatarak, bir süre sonra yeniden iyi hissetmek için neler yapman gerektiği konusunda sana (bilimsel olarak) yol gösterir. yaşam enerjini, coşkunu kazanman, yeniden iyi hissetmen için seni destekler.

mutluluk ajandası; hep mutlu olmanı hedeflemez. sadece mutlu günlerini yaşamında çoğaltmanı hedefler.

bazen üzgün, bazen yorgun, bazen güçsüz, bazen endişeli hissedebiliriz kendimizi. yaşam içinde bu duyguları hissetmek olağandır. normaldir. önemli olan bu duyguların uzun sürmemesini sağlamaktır.

 

bir süre yaşamamız gereken olumsuz duyguları yaşamak ruh sağlığımız için gereklidir. sadece uzun süreli olumsuz duyguları kontrol altında tutmayı öğrenmeliyiz. bir süre üzüldükten sonra nasıl yeniden toparlanabilirsin, bunun için en hızlı neler yapabilirsin hepsi tek tek mutluluk ajandasına var. 

mutluluk ajandasını farklı kişilik yapılarını göz önünde bulundurarak hazırladım. hassas ve duygusal bir kişilik yapısında sahip olan bir kişi kendisini yoran bazı kişilik özelliklerini mutluluk ajandasıyla fark ederek, bunları nasıl değiştirmesi gerektiğini öğrenebilir. mükemmelliyetçi (her şey harika olmalı diyen) veya sürekli herşeyden  endişe duyan bir kişi kendisini nasıl olumlu yönde değiştirebileceğini mutluluk ajandasıyla öğrenebilir. kendine güveni azalan kişi nasıl kendine güvenini yeniden kazanabilir mutluluk ajandasından öğrenebilir. 

 

amacım;

insanların "daha fazla mutlu olduğuna" "daha fazla tanık olmak."

mutlu bir annenin, mutlu bir babanın mutlu bir çocuk yetiştirdiğini izlemek.

mutlu bir gencin, başarılarından aldığı mutluluğu görmek.

"yaşamın güzel geçmesinin bir insanın ömründe ne kadar önemli olduğunu" sana hatırlatmak.

zor şeyler yaşasan da bir süre sonra herşeyin düzelebileceğini ( kontrolü ele alarak bir şekilde birşeyleri düzeltebileceğini) sana göstermek.

 

mutlu etmek, birinin mutlu olmayı başardığını izlemek  bana kendimi iyi hissettiriyor.

durmak yok!.. yola devam:))

mutluluk ajandasının tüm yaratım, tasarım süreçlerinde uzun saatlerce, hep yanımda beni bekleyen,

beni varlığıyla mutlu eden köpeğim MAX' E TEŞEKKÜRLER....

KAPA%C4%9EIMIZDA%20VE%20AY%20BA%C5%9ELAR
11.jpg