MUTLULUK AJANDASINDA NELER VAR ? 

MUTLULUK AJANDASI;

Uzm. Klinik Psikolog Eda Gökduman tarafından klinik deneyimleri doğrultusunda hazırlanmıştır. 

Kişinin; günlük yaşamında sorumluluklarını yerine getirirken kendini daha iyi hissetmesi, daha enerjik bir gün geçirmesi, zorlandığı durumlar karşısında daha güçlü ve dayanıklı kalarak  problemlerine daha hızlı çözümler üretmesi için ona yardımcı olur.

İyi hissetmediğin zamanlarda duygusal olarak nasıl toparlayabileceğin konusunda pratik öneriler sunar.

 

Mutluluk Ajandası; mutlu olmayı bilimsel olarak eğlenceli bir şekilde sana öğretir.

KİŞİLİK GELİŞİMİNİ DESTEKLER!.. Mutluluk Ajandası Uzm. Klinik Psikolog Eda Gökduman tarafından farklı kişilik yapıları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Hassas, duygusal, mükemmeliyetçi, kaygılı, takıntılı bir kişilik yapısına sahip olan kişiler kendilerini zorlayan  bu kişilik özelliklerini daha fazla fark ederek, bu zayıf yönlerini olumlu yönde geliştirmeyi  öğrenebilir. Kişiliğimizde olumlu olduğu kadar olumsuz yönler de var. Olumlu yönlerimizle yaşantımızı daha kolay bir hale getirirken, olumsuz yönlerimizle zorlaştırırız. Mutluluk Ajandasındaki "SÖZLER" kişiye bu yönde yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Daha güçlü ve dayanıklı bir kişilik yapısı oluşturmak için kişiyi her gün destekler.

MOTİVASYONU YÜKSELTİR!.. Daha mutlu bir gün geçirmek ve yapmak istediklerimize o gün içinde ulaşabilmek için  CANLILIĞIMIZI KORUMAK önemlidir. Yaşadıklarımıza bağlı olarak bu enerjimiz bazen azalabilir. Yeniden bu enerjiyi kazanmak için kişi harekete geçmeli, kendisi için birşeyler yapmalıdır. Bilimsel olarak, seni hızlıca motive eden şeyleri Mutluluk Ajandasındaki "EGZERSİZLERDEN"  her gün öğrenebilirsin.

 

YAŞAMINDA BİR DENGE OLUŞTURMAN İÇİN SANA YARDIMCI OLUR!.. Her gün kendimizi iyi hissetmek mümkün olmasa da "keyifli bir yaşam sürdüğümüzü söyleyebilmek için" mutlu günlerimizi çoğaltmaya çalışmalıyız. Yaşamımızdaki denge bozulduğunda -iyi hissetmemeye- başlarız ve yapmamız gerekenlerle ilgili olan şeyleri -yapma gücümüzün- azaldığını hissederiz. Bu dengeyi korumak; mutluluk ajandasıyla öğrenilebilir. Bu dengeyi yaşamında nasıl sağlaman gerektiği;  bilimsel bir alt yapıyla -hafta içi- ve -hafta sonu- olarak düzenlenerek senin için hazırlanmıştır. Hafta içi; seni yapacakların( sorumlulukların, hedeflerin) için seni motive ederken, gelişmeni desteklerken hafta sonu; yaşamdan keyif almanı sağlayan aktivitelerle seni canlandırarak yeterli dinlenmenin zamanlarını sana hatırlatan öneriler sunar. Yaşamımızda bir denge oluşturmak için; DİNLENME ZAMANLARINI iyi düzenlemeyi öğrenmeliyiz. İyi ve yeterli dinlenmezsek yeni bir haftaya enerjik başlayamaz, yapmamız gerekenlerle ilgili olarak gerekli güce sahip olamayız. Dinlenmek;  evde yatmak, uyumak  gibi algılansa da bilimsel olarak tam olarak böyle değildir. Yeni bir haftaya yenilerek başlaman için nasıl dinlenmelisin Mutluluk Ajandasındaki "MUTLU GÜN ÖDEVLERİNDEN" hızlıca öğrenebilirsin.

DUYGULARINI DÜZENLEMEYİ SANA ÖĞRETİR!..Gün içinde yaşadıklarımıza bağlı olarak sürekli duygularımız değişir. Tam iyi hissederken bir bakmışız ki üzülüyoruz. Bazen üzüntümüz gün boyunca devam ediyor ve yapacaklarımıza yeterli düzeyde odaklanamıyoruz. İşte bunu kontrol altına almak için; Mutluluk Ajandasındaki "DUYGU-METRENİ"kullanabilirsin. Her gün iyi hissedemeyebiliriz. Bu, ruh sağlığımız için bir tehlike yaratmaz. Yani; her mutsuzluğun senin iyi hissetmediğini, depresif olduğunu göstermez. Önemli olan; uzun süreli mutsuzluklarımızı kontrol altına almak.Çünkü bilimsel olarak uzun süreli mutsuzluklar bir depresif durumun işaretlerinden olabilir. Her gün; duygu-metrendeki duygunu işaretleyerek kendini izleyebilirsin. Yaşamının nasıl ilerlediğinin FARKINDA OLMAN için duygu-metren her gün seninle olacak. Seni sana hep hatırlatacak...

SENİ GELİŞTİREN SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR KAZANMANI SAĞLAR!.. Yaşamımızı başarılı bir şekilde yönetebilmek için; yapmamız gerekenler var. Herşeye koşturup dururken bu yapmamız gerekenleri unutabiliyoruz. Karşılaştığımız olumsuzluklar dikkatimizi dağıtabiliyor. Mutluluk Ajandasındaki renkler "MUTLU ALIŞKANLIKLAR" kazanman için seni tüm yıl boyunca yönlendirir. Bir şeyi alışkanlık haline getirmek için; onu uzun süre tekrar etmek gerekir. Bu süre ortalama olarak 45 gündür. Renk boyunca işaretleri takip ederek sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeyi Mutluluk Ajandasıyla öğrenebilirsin.

SAKİNLEŞMENE YARDIMCI OLUR!.. Mutluluk Ajandasındaki işaretlerle; seni yoran olumsuzluklar  ve gün içinde karşılaştığın tersliklerde nasıl sakin kalman gerektiğini öğrenebilirsin. Unutma!.. iyi bir gün geçirmen için karşılaştığın  olumsuzluklar karşısında  güçlü kalmayı becerebilmelisin. 

YAŞAMINI DÜZENLEMENE YARDIMCI OLUR!.. Harika bir gün, harika bir hafta ve harika bir yıl geçirmek için; yapman gerekenleri başarılı bir şekilde planlamalısın. Mutluluk Ajandandaki bilimsel önerilerle bu planı kolaylıkla oluşturabilirsin. Mesela; fazla yaptıklarını farkederek onları nasıl azaltabileceğini öğrenebilirsin. Az yaptıklarını çoğaltarak yaşamını daha da kolaylaştırabilirsin. Doğru bir plan; daha az yorulmana yardımcı olabileceği gibi daha keyifli bir yaşam sürmene her zaman yardımcı olur. 

KEYİFLİ BİR YAŞAM SÜREMENİ SAĞLAR!... Bir ömrü keyifli geçirmek!.. Hepimizin istediği bir şey değil mi? Keyifli bir yaşam için;  yapmamız gerekenleri tamamladıktan sonra kendimize yeterli zamanı ayırmalı, bunu asla ertelememeliyiz. Mutluluk Ajandasındakİ bilimsel işaretler bu mutlu zamanlarını sana her gün, her hafta HATIRLATIR!.. Mutluluk Ajandasında tekrarlayan bir şekilde " yaşam enerjisi, coşku, heyecan"  kelimeleriyle karşılaşacaksın. Bunlar; ruhsal olarak ihtiyacımız olan kavramlardır. Bu duyguların çokça yaşanıyor olması; mutlu bir yaşam sürdüğümüzü ifade etmememize yardım eder. Unutma!.. Mutlu  ve keyifli günlerin çoğaldıkça yaşamından memnun olduğunu daha çok söylersin... MUTLULUK AJANDANLA; Mutlu günlerini çoğaltmak için ÇABALA! ( nasıl çabalaman gerektiğini Mutluluk Ajandası sana en kolay ve en eğlenceli şekilde öğretiyor olacak..)

ALDIĞIN KARARLARINI DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE UYGULAMAN İÇİN SENİ MOTİVE EDER!.. Yapmayı planladığımız şeyleri gerçekleştirdiğimiz zaman kendimizi mutlu hissederiz. "Hedefe Ulaşmak" harika bir duygu. Gün içinde hedeflerimize ulaşmak için yapmamız gerekenleri yapmaya çalışırken birçok engelle (kötü süprizlerle) karşılaşıyoruz. Bu durum moralimizi bozduğu gibi ne yapmamız gerektiği konusunda dikkatimizi  dağıtır. Bazen bu engellere takılı kalıp gereksiz yere zaman kaybettiğinizi farketmişsinizdir. İşte; bu zaman kayıplarını engellemek için Mutluluk Ajandasındaki işaretler SENİ SÜREKLİ UYARACAK!..Yeniden hedeflerine odaklanman, kararlılığını koruman, gereksiz yorgunluklarını azaltarak onları kontrol altına alman için BİLİMSEL VE EĞLENCELİ İŞARETLERİ, SÖZLERİ tüm sayfalar boyunca TAKİP ET!..

İLERLEMENİ SAĞLAR!.. Bir konuda ilerleme katettiğimizi fark etmek bizi bir sonraki aşamaya başlamak için motive eder.  Hedefimize yaklaştığımızı izlemek bize kendimizi iyi hissettirir. Mutluluk Ajandası içeriğindeki bilimsel işaretlerle İLERMEN İÇİN neler yapman gerektiğini öğrenebilirsin. Takılı kalmak, gereksiz fazlalıklarla uğraşmak seni oyalar ve ilerlemeni engeller. Mutluluk Ajandanla HEDEFE ODAKLANMAK her zaman daha kolay olur.

MUTLULUK AJANDASI; Uzm. Klinik Psikolog Eda Gökduman tarafından; kendini iyi hissetmeyen bir kişinin psikolojisi göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bilimsel olarak kendini biraz iyi hissetmeyen kişi; gün içinde yapması gerekenlere odaklanmakta zorluk çeker. Dikkati dağılır ve gücünün azaldığını farkeder. Azalan dikkati ile önemli noktaları kaçırdığını fark eder. Yeniden yapması gerekenlere karşı motivasyonunun azaldığını hisseder.  Bu nedenle gün içinde YENİDEN İYİ HİSSETMEYİ BECEREBİLMEN ÖNEMLİ!.. Mutluluk Ajandası; bunu başarman için  sana yardımcı oluyor olacak. 

Yine kendini iyi hissetmeyen bir kişi; azalan dikkati nedeniyle uzun  anlatımları algılamakta güçlük çekeceği için Mutluluk Ajandası kısa önerilerle hazırlandı. Bu nedenle BİR KİTAP ŞEKLİNDE kurgulanmadı MUTLULUK AJANDASI:) Gücü azalan kişi, kendini gün içinde çabuk motive edebilsin diye; tüm öneriler kolay uygulayabileceği   (işaretlerle)  ve eğlenceli bir  şekilde hazırlandı. Kapağımızın ve içeriğin rengarenk olmasının bir sebebi de bu. Unutma!. renkler bilimsel olarak görme duyunu daha fazla uyararak algını güçlendirir, dikkatini arttırır.

 

 

HER SAYFADA ; seni neler bekler?

 

1) SÖZLER ...

Her gün kullanıcısına kendini iyi hissettirecek olumlu sözlerle; gün içinde motivasyonunu arttırmayı hedefler.

Kişilik gelişimini destekler; zayıf yönlerini fark etmesini ve geliştirmesini, güçlü yönlerini keşfetmesini sağlar.

 

HER GÜN; SENİ MOTİVE EDEN SÖZLERİ TAKİP ET!..

 

2) EGZERSİZLER...

İyi hissetme ve motivasyon üzerine kişiyi harekete geçiren  hatırlatıcı işaretler kullanılarak günlük olarak kolay uygulanan AKTİVİTELER ÖNERİR!..

HER GÜN; ENERJİNİ YÜKSELTEN EGZERSİZLERİNİ UYGULA!..

 

3) DUYGU- METRE...

Gün içinde sürekli değişen duygularımızın farkında olmak , duygu durumumuzu takip etmek önemlidir.

Gün içinde kendini “hep iyi hissetmen” imkansız. Kızgınlıklar, üzüntüler, hayal kırıklıkları yaşayabilirsin. Bu, ruh sağlığın için normal bir durumdur. Önemli olan gün içinde veya  ilerleyen günlerde olumsuz  duygu-durumunu düzeltmen ve bunun için doğru şekilde çaba göstermen. 

 

HER GÜN; DUYGU-METRENE NASIL HİSSETTİĞİNİ İŞARETLE!.. KENDİNİ DAHA FAZLA FARK ET, İZLE!..

 

4) MUTLULUK günlüğü...

Geçmişi (bir  günü, bir haftayı, bir ayı veya tüm bir yılı) olumlu hatırlama becerileri kazanmanı hedefler.
Ajanda sayfalarına  gün gün kaydedilen  olumlu anılar, kişiye mutlu anlarını & günlerini hatırlamayı öğreterek, olumlu düşünme becerisi kazandırır. 

AJANDAYA SADECE “OLUMLU ANLARIN” KAYDEDİLMESİ gerekli..

bunun nedeni nedir diye merak edersen hemen bilimsel olarak  açıklayalım? 

beynimiz olumsuzu düşünmeye daha yatkın. 

çünkü beynimiz sorunu( tehlikeyi) tespit ettiğinde; kendini daha fazla korumaya çalışır, bunun için de  olumsuzu daha fazla düşünmeye başlar.

 

Sen olumlu şeyler yaşamış olsan da, beynin gün içinde olumsuzları daha fazla hatırlar.

Bu süreç; seni gün içinde  yorar ve yapman gerekenlerle ilgili oyalar.

Mutluluk Ajandana kaydettiğin "mutlu anların"la olumlu düşünme becerilerini geliştirir, mutluluk hafızanı oluşturabilirsin.

5)MUTLU ALIŞKANLIKLAR..

 

Sayfa kenarlarındaki renkleri TAKİP ET!.. 

 

Her renk; iyi hissetmene yardımcı olan, seni geliştiren  ve seni motive eden MUTLU ALIİKANLIKLAR geliştirmene yardımcı olacak:) Devam eden renk boyunca EGZERSİZLERİNİ UYGULA!..

Unutma!.. Bir şeyi alışkanlık haline getirmen için; onu en az 45 gün devam ettirmelisin.. 

6)MUTLU gün ödevlerin..

 

Her sayfanın ortasında yer alan MUTLU GÜN ÖDEVLERİNİ UYGULA!..

Özel ve iş yaşamında nasıl bir denge kurman gerektiğini sana öğreten ÖDEVLERİNİ TAKİP ET!.

Gün içinde yeterli düzeyde dinlen ki; yenilenerek yapman gerekenlerle ilgili yeterli performans göster!..

7)mutlu olduğun yeri kaydet!..

 

gun kendini mutlu hissettiğin bir yeri MUTLU KONUMLARINA NOT AL!..

İyi hissetmediğin zamanlarda, azalan enerjini hızla yükseltmen için mutlu hissettiğin yerleri hatırlamaya ihtiyacın olacak. İYİ HİSSETMEK İÇİN MUTLU KONUMLARINA GİT!..

8)mutlu  molalarını işaretle!..

 

Dinlenme zamanlarını sana hatırlatan MUTLU MOLALARINI İŞARETLE!..

Daha canlı ve enerjik bir gün için yeterince dinlenmen önemli. 

9)mutluluktan uç!..

 

Seni ne mutlu ediyorsa hadi  bugün SEN SEÇ!..

10)DİLERSEN MUTLULUK AJANDANA TARİHLERİ KAYDET!..

 

Bazı kullanıcılarımız tarihli ajandayı seviyor, bu nedenle onları da düşündük

Ve.. istediğinde tarihi kaydetmesi için özel bir alan oluşturduk..

Dİlersen; Mutluluk Ajandasını TARİHLİ BİR ŞEKİLDE DE KULLANABİLİRSİN!.

 

 

 

 

 

    UNUTMA!..

MUTLULUK AJANDANA PAZARTESİ GÜNÜNDEN BAŞLA!..

Ekran Resmi 2018-11-23 15.35.49.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.05.45.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.06.13.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.08.56.png
Ekran%20Resmi%202020-10-01%2017.08_edite
Ekran Resmi 2020-10-01 17.08.19.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.07.48.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.06.56.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.07.21.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.06.19.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.08.51.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.08.09.png
Ekran Resmi 2020-10-01 17.08.02.png
11.jpg
11.jpg

MUTLU GÜNLERİNİ ÇOĞALTMAK İÇİN

         HADİ, ÇABALA!..

TÜM YIL BOYUNCA,

       10 AŞAMA 

* Tüm içerikler patentlidir. Kopyalanamaz, başka bir alanda kullanılamaz.

11.jpg

*Sevdiklerine hediye etmek

Onları gülümsetmek için..

*Gün içinde;

huzurunu koruman için..

*Çalışırken motive olmak,

Hedeflerine hızla yaklaşmak için..

*Mutluluğunu çoğaltmak için..

* Ruh sağlığını koruman için..

* Dinlenme zamanlarını unutmaman için..

*Gün içinde keyiflenmen için..

*Dikkatini dağıtmaman,

yapman gerekenlere odaklanman için..

* Aldığın kararlara uyabilmen,

başarını kutlaman ve kendini daha fazla alkışlaman için..

*Gün içinde canlılığını koruman, 

enerjini yükseltmen için..